Najnowsze wpisy

Archiwa

Kategorie

Site search

Luty 2023
P W Ś C P S N
« Mar    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Categories

Tags

Blogroll

Aloes i kolagen

Aż 1/3 białka w ludzkim organizmie to właśnie naturalny kolagen, a dokładniej jego 20 rodzajów. W każdym razie taki jest stan pożądany. Kolagen kojarzymy głównie ze skórą (stanowi aż 70% jej białek), a tymczasem bez jego odpowiedniej ilości niemożliwa jest prawidłowa praca wielu narządów, choćby mózgu, serca, nerek, wątroby, oczu, układu kostnego, mięśni. Roli 8 typów kolagenu do tej pory nauka nawet nie rozszyfrowała.

By zaspokoić potrzeby organizmu na kolagen dobrej jakości, w organizmie następuje jego regularna wymiana. Przeciętnie w skali roku trzy kilogramy  niszczejących włókien kolagenowych zostaje zastąpione nowymi, wytwarzanymi głównie przez fibroblasty (komórki tkanki łącznej), ale i w układzie kostnym.

Różne ewentualne problemy(http://www.aloesforever.eu) zdrowotne, a także częściowo naturalny proces starzenia, uwarunkowane są nieprawidłowością procesu wymiany – zbyt szybkim niszczeniem kolagenu i nienadążającą produkcją, bądź zbyt wolnym tempem wytwarzania białka.

Z wiekiem wytwarzanie kolagenu zwalnia, gdyż jest uwarunkowane hormonalnie. W produkcję tego białka zaangażowane są hormony tarczycy, estrogeny, androgeny, parathormon (wytwarzany w przytarczycach, odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforanową), hormon wzrostu i czynniki wzrostowe, insulina. Już w wieku przekwitania więcej kolagenu niszczeje niż powstaje. Po 60. roku życia produkcja praktycznie ustaje. Najboleśniej ten stan odczuwają te narządy, w których kolagenu jest najwięcej: skóra, kości, stawy, oczy.

Nic dziwnego, że naukowcy, chcąc rozwikłać tajemnicę starzenia, od dawna zajmują się kolagenem. Droga do wytworzenia sztucznie substancji równie doskonałej, jak kolagen naturalny, jest daleka, a może i nieskończona. Zarazem substytuty są coraz lepsze i na pewno mają znaczenie w przedłużaniu młodości.

Dostępne nowoczesne preparaty mają już zdolność przenikania przez skórę. Różną – krem stosowany w domu nie dorówna zabiegowi medycyny estetycznej, ale także ma pewne znaczenie. Istotny jest dobór środka lub zabiegu do konkretnych potrzeb (inne, np. wspierają okolice oczu, inne wzmacniają włosy), a także wiedza, kiedy i jakie efekty są możliwe. Działanie kolagenu może zahamować choćby palenie papierosów, niewłaściwa dieta, niedobór witamin, a nawet niewłaściwe połączenie go z innymi „eliksirami młodości”. Stąd istotne, by wspierać się kolagenem pod nadzorem lekarza, a przynajmniej zasięgnąć jego rady.(http://www.aloevera.net.pl)

Podobnie jest z kolagenem doustnym. To przyjaciel kości, mięśni, ścięgien i stawów, jednak decyzję o ewentualnym wspomaganiu leczenia pozostaw lekarzowi pierwszego kontaktu, a jeszcze lepiej specjaliście (np. ortopedzie, geriatrze), do którego ten cię skieruje.